Krakowska piłka widziana oczami kibica. Jej przeszłość teraźniejszość, a pewnie wizje przyszłości również.
Blog > Komentarze do wpisu
Był taki klub: KS Kabel Kraków
Klub Sportowy „Kabel” założony został w 1928 roku. Taką nazwę nosił aż do 1949 roku, kiedy to w wyniku przekształcenia polskiego sportu na wzór radziecki, związał się z zrzeszeniem „Stal”. W tym samym czasie klub połączył się z Volanią z Woli Duchackiej.

Herb Kabla Nowy zespół przyjął więc nazwę  Stal Wola Duchacka, którą nosił przez kolejne 6 lat, by roku 1955 Wrócić do początkowego „Kabla”. Najpierw jako jedna z dwóch nazw  (KS Stal Kabel Kraków), a potem już pojedyncza, ta historyczna  (KS Kabel Kraków).

Swą siedzibę, klub miał w Płaszowie przy ul. Wielickiej. Opodal  znajdowała się Krakowska Fabryka Kabli. Po roku 1990, władze klubowe oddały tereny pobliskiej KFK, które następni trafiły w ręce potentata w tej branży – Tele-Foniki (ok. 2000r.). Nowego właściciela nie interesował sport w tym miejscu, więc i klub nie był mu potrzebny. Klub Kabel został wyeksmitowany z Wielickiej i w efekcie przestał istnieć. Tereny „TF Kable” zamieniło z Cracovią na jej grunty przy al. 3. maja. Po remoncie swoją bazę treningową mają tam teraz Pasy.

Największym sukcesem klubu jest awans do 1/16 finału pucharu polski w sezonie 1963/1964. Kabel zmierzył się wówczas z pogrążoną w kryzysie Wisłą. Na własnym boisku, nie dał Jej rady i przegrał 1:2. Ligowe boje Kabla, zakończyły się na III lidze (obecna II liga).

 

Kolejne kluby już w niebawem!

środa, 27 stycznia 2010, keroxenha

Polecane wpisy

Komentarze
joroszy
2016/01/09 11:51:03
Pamiętam, bardzo stare dzieje